
Pilates dla jeźdźców
on-line


"Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być
w ciągłym ruchu".
Albert Ainstein
Trening pilates pomaga wzmocnić swoje ciało, zwiększyć jego mobilność, poprawić swoją postawę i koordynację w siodle. Zmniejszyć niepotrzebne napięcia, jeździć i oddychać w siodle swobodniej.
Aktualnie tworzę dla Was nowy program treningowy, o którego dostępności dowiecie się z Instagrama i Facebooka.
Tymczasem możesz przetestować działanie pilatesu na własnym ciele pobierając bezpłatny TRENING DEMO.
Z pilatesem dla jeźdźców możesz spotkać się również w trakcie moich szkoleń stacjonarnych.
Trening próbny za free

Co pilates zmienia
w ciele?
Siła mięśni
Trening pilates pomaga wzmacniać ciało bardzo równomiernie. Angażuje wiele mięśni. Wyrównuje ich napięcie i wspiera harmonijne funkcjonowanie jako całość.
Postawa
Pilates wzmacnia mięśnie głębokie, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy bez nadmiernego wysiłku. Pomaga również rozluźnić napięcia ograniczające pozostawanie w zdrowej postawie
Koordynacja
Treningi poprawiają możliwości układu nerwowego w sterowaniu ciałem. Zwiększa się priopriocepcja i zdolność do poprowadzenia precyzyjnego ruchu.
Ergonomia i płynność ruchu
Ciało uczy się używać mięśni w sposób bardziej optymalny. Utrzymanie postawy i poprowadzenie ruchu staje się lżejsze w odczuciu i mniej siłowe. Zmniejsza się odczucie walki z ciałem.
Poprawa samopoczucia
Na to że ćwicząc pilates czujemy się lepiej wpływa wiele czynników - swobodny oddech, endorfiny związane z treningiem, zmniejszenie napięć. Układ nerwowy zyskuje większą zdolność regulacji i powracania do stanu równowagi emocjonalnej.
Czucie konia
Dzięki poszerzeniu czucia własnego ciała lepiej odbieramy również sygnały płynące z końskiego ciała. Dokładniej czujemy różnicę w jego ruchu i napięciach. Możemy łatwiej wspierać ciało konia w swobodnym ruchu.
Symetria
Wyrównywanie napięć i równomierne wzmacnianie ciała odnosi się również do osiągania większej symetrii w postawie ciała oraz bardziej symetrycznego poruszania ciałem.
Mobilność
Pomaga przywrócić fizjologiczne (czyli naturalne dla danego ciała) zakresy ruchu w stawach. Ograniczone na skutek np spędzania dużej ilości czasu w bezruchu, lub w niekorzystnych pozycjach.
Czucie własnego ciała
Trening pomaga przywrócić precyzyjne czucie poszczególnych części swojego ciała, ich położenia, pozycji oraz odczuwania minimalnych różnic i ruchu.
Równoważenie napięć
Pilates równoważąc ciało pomaga zmniejszyć ilość kompensacji i nadmiernego napięcia mięśni, powstałych w wyniku radzenia sobie z ciała z dysbalansem.
Oddech
Swoboda oddechu poszerza się zarówno dzięki temu, że ciało przestaje męczyć się w walce o porządany ruch. Lekkość oddechu poprawia też wyrównanie napięć w obrębie tułowia oraz postawa ciała, która mniej ogranicza funkcję przepony oddechowej .
Lekkość i sylwetka
Pilates może być nastawiony na wzmocnienie i przywrócenie szeroko pojętej równowagi w ciele , ale może też bardzo skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów oraz wyrzeźbić ciało w harmonijny sposób.
Niwelowanie bólu
Pilates pomaga rozwijać mięśnie wspierające kręgosłup, miednicę, stawy biodrowe czy kolana. Bardziej ergonomiczny ruch i świadome odnajdywanie jak najkorzystniejszych pozycji poszczególnych części ciała pomaga nie przeciążać różnych struktur np stawów, kręgosłupa czy mięśni.

Dla kogo?
-
Jeźdźców na każdym poziomie, którzy chcieliby poczuć się w swoim ciele swobodniej.
-
Jeźdźców potrzebujących zaminy swojego wzorca ruchu w siodle.
-
Dla osób, które jeżdżą regularnie i wciąż mają odczucie, że ich ciało potrzebuje wsparcia w drodze do optymalnego funkcjonowania w siodle.
-
Osób, które jeżdżą rzadko i ich ciało nie ma wystarczającej sprawności by jeździć swobodnie.
-
Jeźdźców, którzy mają poczucie, że jakaś część ich ciała "nie słucha ich mózgu" ;)
-
Osób, odczuwających po jeździe jej negatywne skutki (ból. dyskomfort, napicie).
-
Jeźdźców mających odczucie walki z własnym ciałem w siodle.
-
Osób dla których jazda konna wiąże się z odczuciem stresu.

Czy są przeciwskazania?
Tak. Niektóre schorzenia, skutki kontuzji czy zmiany zwyrodnieniowe np w kręgosłupie czy w stawach są przeciwwskazaniem do wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Jeśli borykasz się z tego typu problemami i masz wątpliwość czy pilates będzie dla Twojego ciała bezpieczny, zapytaj o to swojego ortopedę, fizjoterapeutę lub osteopatę. Może okazać się, że odradzą Ci taki trening lub udziela instrukcji jakich dokładnie ćwiczeń potrzebujesz unikać.
